ארכיון יומן של יולי 2021

יולי 19, 2021

Tobołki

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Illinois prowadzą badania nad tobołkami polnymi. Potrzebują nasion, także z Europy. Dziś pojechaliśmy z @marcinklisz zebrać dla nich materiał z 2 stanowisk.
Tobołki polne to roślina pionierska, ruderalna. Jedno stanowisko to pobocze drogi technicznej wzdłuż nowo budowanej S7. Tobołki znaleźliśmy na zboczu rowu o wystawie północnej, oprócz nich było tam już trochę roślin, ale pokrywa roślinna nie była gęsta (tobołki nie lubią tłoku). Poza tym kilka osobników rosło po drugiej stronie drogi pod znakiem drogowym, w miejscu mocno rozjeżdżonym i ubogim.
Potem pojechaliśmy na drugie wypatrzone stanowisko - brama wjazdowa do sadu owocowego. Widać, że sam sad był koszony, a być może także spryskany jakimś herbicydem. Tobołki wyrosły na wjeździe, razem z komosą białą i innymi ruderalnymi gatunkami. Część roślin była zniszczona przez otwieranie i zamykanie metalowej bramy.
Na obu stanowiskach udało się znaleźć po kilkadziesiąt osobników - od bardzo niewielkich, składających się z pojedynczej łodyżki i kilku torebek nasiennych, do okazałych i rozgałęzionych roślin (tak dużych, że aż trudno było zmieścić je do przygotowanych torebek).
Kiedy wracaliśmy, mijając pierwsze stanowisko, już uwijała się tam jakaś ekipa z ciężkim sprzętem do pogłębiania rowu, a w miejscu, gdzie godzinę wcześniej zbieraliśmy nasiona, stał zaparkowany samochód. A więc mieliśmy dużo szczęścia!
Tego typu gatunki - rosnące na przydrożach i poboczach - niestety często są bardzo efemeryczne. W każdej chwili mogą zostać skoszone albo rozjechane. Warto więc dokumentować je - póki są.

הועלה ב-יולי 19, 2021 11:10 אחה"צ על ידי kroolik kroolik | 3 תצפיות | 0 תגובות | הוספת תגובה

יולי 26, 2021

Czekając na rower...

... który jest w serwisie, przeszłam się pozornie nieciekawą osiedlową uliczką. Po jednej stronie znajduje się pas ziemi szerokości około 30 cm. Nikt tu roślinom nie przeszkadza - nie kosi, nie pryska środkami chwastobójczymi.
Stąd na krótkim odcinku około 200 m można naliczyć około 30 gatunków, co próbowałam uchwycić na zdjęciach. Można zakładać łąki kwietne, robiąc wokół tego medialny szum. Można też dać roślinom po prostu rosnąć i rozsiewać się.
Towarzyszył mi @marcinklisz

הועלה ב-יולי 26, 2021 12:40 אחה"צ על ידי kroolik kroolik | 44 תצפיות | 0 תגובות | הוספת תגובה