Bardzo kruchy mech

Naukowy wypad do Kampinoskiego PN, zaprosił mnie @marcinklisz
Znalazłam nowy dla mnie gatunek mchu, którego zresztą od jakiegoś czasu szukałam - Dicranum flagellare. W polskim nazewnictwie jest bałagan, bo według „Census Catalogue of Polish Mosses” został zaliczony do rodzaju prostoząbek czyli Orthodicranum, tymczasem w bazie iNata widnieje jako Dicranum czyli jeden z widłozębów. Czy dodawać nazwę polską?
Odkładając na bok zawiłości systematyki. To gatunek o bardzo ciekawej strategii w zakresie rozmnażania. Rośnie on na wierzchniej stronie rozkładających się kłód (a więc duża szansa trafić na niego w rezerwatach, gdzie udział martwego drewna jest spory, odwiedziliśmy dziś 2 rezerwaty: Granica i Nart). Łodyżki D. flagellare zbudowane są z delikatnie połączonych segmencików, wyglądających jak mikroskopijne cylindry. Każdy taki fragment może służyć jako rozmnóżka. Wystarczy przeciągnąć palcem po kępie, a zostaną na nim małe zielone strzępki - to właśnie fragmenty łodyżek. Mech jest roznoszony przez drobne zwierzęta, które wykorzystują leżące kłody jako ciągi komunikacyjne, przyczepia się do ich łapek i przenosi w nowe, niezasiedlone miejsca na martwym drewnie.
O badaniach nad rozmnażaniem tego gatunku ciekawie i zabawnie pisze Robin Wall Kimmerer w „Gathering moss” w rozdziale „A Landscape of Chance”.

Posted on ספטמבר 20, 2021 06:18 אחה"צ by kroolik kroolik

תצפיות

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

ספטמבר 20, 2021 12:12 אחה"צ CEST

תיאור

Granica nature reserve, on a log (top of a forest dune)

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

ספטמבר 20, 2021 12:25 אחה"צ CEST

תיאור

Granica nature reserve

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

ספטמבר 20, 2021 01:06 אחה"צ CEST

תיאור

Nart nature reserve

תגובות

לא קיימות הערות בינתיים

הוספת תגובה

כניסה או הרשמה להוספת הערות