Sznureczniak, próchniczek... Sękocińskie zręby

Krótki wypad na odnowienia/młodniki i zrąb w Lasach Sękocińskich.

Próchniczek wąskolistny - masowe występowanie, nie przeszkadza mu światło, rośnie na pieńkach, ale nie bardzo świeżych. Trzeba się rozglądać za drewnem, które jest już bardzo ciemne, prawie czarne. Kępy są jasne, zielono-żółte. Po deszcze są intensywne, a rozmnóżki dziarsko sterczą na wszystkie strony.

Sznureczniak pełzający - najłatwiej go znaleźć wypatrując próchniczka i znajdując coś jeszcze mniejszego, jakby drobniutkie kuleczki (kępki mają podobny, zielono-żółty odcień), bez charakterystycznych łodyżek z rozmnóżkami (które ma próchniczek). Jest to tak drobny mech, że kompakt (Canon G9) z funkcją makro ledwo jest w stanie uchwycić szczegóły lub wyostrzyć, obiektyw trzeba wsadzić dosłownie w roślinę. Dziś po raz pierwszy próbowaliśmy zrobić mu zdjęcia pod binokularem, wyszły tak sobie (charakterystyczne czubki bocznych łodyżek, przypominające okrągłe szczoteczki, jakoś się pozwijały i mimo moczenia w wodzie nie dało się go przywrócić do stanu jak w lesie).

Oprócz tego chyba krzywoszczeć przywłoka - chyba, bo pomimo zdjęć spod binokularu nie jesteśmy pewni. Ekstremalnie długi hialinowy włosek, będący przedłużeniem żeberka - właściwie tylko C. introflexus spośród innych Campylopusów ma taki długi. Miejsce w zasadzie mogłoby pasować - suche piachy koło odnowienia sosnowego, obok sporo chrobotków, płucnica islandzka, widłozęby itd.

Towarzystwo, dostęp do binokularu i burza mózgów @marcinklisz

פורסם על-ידי kroolik kroolik, ספטמבר 17, 2021 09:16 אחה"צ

תצפיות

תמונות/קולות

מתצפת/ת

kroolik

תאריך

ספטמבר 17, 2021 05:06 PM CEST

תיאור

dry place

תמונות/קולות

מתצפת/ת

kroolik

תאריך

ספטמבר 17, 2021 05:22 PM CEST

תיאור

on a stem, shady place

תמונות/קולות

מתצפת/ת

kroolik

תאריך

ספטמבר 17, 2021 05:34 PM CEST

תמונות/קולות

מתצפת/ת

kroolik

תאריך

ספטמבר 17, 2021 05:39 PM CEST

תיאור

on clear-cut, a lot of light, on a stem

תמונות/קולות

מתצפת/ת

kroolik

תאריך

ספטמבר 17, 2021 05:23 PM CEST

תגובות

לא קיימות הערות בינתיים

הוספת תגובה

כניסה או הרשמה להוספת הערות