Mech - sprzymierzeniec w walce z suszą

Mchy i wątrobowce nie są ulubionymi roślinami ogrodników. Wiele osób latami usuwa mszaki ze swoich ogrodów. Uważam, że to wielki błąd.
Mszaki to zdumiewające rośliny. Potrafią przetrwać suszę i "odrodzić się" po deszczu jakby nigdy nic. Nie wymagają żadnych zabiegów. Stanowią wspaniały rezerwuar wody, zwiększając jej retencję w środowisku, zwiększając wilgotność i zatrzymując wodę przed ucieczką wgłąb gleby. Co ciekawe, pobór wody przez chwytniki jest znikomy - mchy pobierają wodę przede wszystkim z deszczu i rosy. To sprawia, że praktycznie w każdym ekosystemie są bardzo pożądanym elementem, tym bardziej, że w ostatnich latach doświadczamy zarówno susz, jak i gwałtownych opadów (które nie są w stanie spenetrować wysuszonej ziemi - większość wody spływa zamiast zatrzymać się lokalnie). Usuwanie mchów z trawników to zwyczajna głupota - nie mówiąc już o koszeniu na krótko i późniejszej konieczności intensywnego marnowania wody na tak wygoloną trawę! Tymczasem mając trawnik poprzerastany mchem można ograniczyć zużycie wody i energii. No, ale tego nie uczą w szkole, skąd mają o tym wiedzieć rozmaici zarządcy zieleni i prywatni właściciele ogródków?
W każdym razie mchy po deszczu prezentują się wspaniale i jest to najlepszy moment, by fotografować większość gatunków. Autorzy znakomitej książki "Brophyte ecology" (Glime, J. M. Bryophyte Ecology. Volume 1. Physiological Ecology. Ebook sponsored by Michigan Technological University and the International Association of Bryologists), która jest dostępna online za darmo, zamieścili tabelę "pojemności wodnej" dla różnych gatunków mchów i wątrobowców. Wygrywają torfowce, które mogą pomieścić nawet 1225% wody w stosunku do suchej masy (a więc ponad 12-krotnie więcej). Powszechny w naszych borach sosnowych rokietnik pospolity pomieści dla porównania 5-6 krotność swej wagi, co także jest znakomitym wynikiem (każdy, kto zapadał się po deszczu w głębokich mchach i przemoczył buty, już wie, dlaczego ;) ).
Warto przyjrzeć się bliżej roli mchów i zrozumieć, że ze swoimi zadziwiającymi umiejętnościami są ważną częścią otaczającej nas przyrody.

הועלה ב-יוני 23, 2021 03:12 אחה"צ על ידי kroolik kroolik

תצפיות

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

יוני 23, 2021 01:26 אחה"צ CEST

תיאור

on concrete, after rain

תמונות/קולות

מה

סלולית החומות (Tortula muralis)

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

יוני 23, 2021 01:34 אחה"צ CEST

תיאור

on concrete, after rain, the same plant Marcin Klisz observed here https://www.inaturalist.org/observations/82661428

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

יוני 23, 2021 01:26 אחה"צ CEST

תיאור

on concrete, after rain

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

יוני 23, 2021 01:55 אחה"צ CEST

תיאור

on Sorbus, after rain

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

יוני 23, 2021 01:57 אחה"צ CEST

תיאור

on ash tree, after rain

תמונות/קולות

מה

טחבים (פילום Bryophyta)

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

יוני 23, 2021 01:38 אחה"צ CEST

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

יוני 23, 2021 01:39 אחה"צ CEST

תגובות

לא קיימות הערות בינתיים

הוספת תגובה

כניסה או הרשמה להוספת הערות