Krzywoszczeć i gruszyczki

Podczas wycieczki do stanowiska gruszyczki zielonawej w celu sfotografowania kwitnących okazów (oraz nowej gruszyczki czy też gruszynki jednostronnej), znalazłam nowy mech, który obfotografowaliśmy z @marcinklisz
Okazało się, że to krzywoszczeć przywłoka (Campylopus introflexus), inwazyjny gatunek z południowej półkuli, a więc dość egzotyczny. Mimo to jestem zachwycona jego wyglądem w powiększeniu. Żeberka przechodzą w długie włoski, a te zaginają się pod kątem 90° i tworzą białe gwiazdki. Wygląda to jak kolce niektórych kaktusów. Mech ten zasiedla przede wszystkim bardzo suche i ubogie siedliska. Trudno powiedzieć, czy w tym konkretnym miejscu konkurował z rodzimymi gatunkami - wokół było wiele metrów kwadratowych gołej, nieporośniętej niczym i spękanej od braku wody ziemi.
Mech ten jest w Europie badany, nowe stanowiska są rejestrowane, co pozwala obliczyć szybkość zasiedlania Europy. W Polsce jeszcze w latach 90. występował tylko na zachodzie, obecnie dotarł już do wschodniej granicy i jego stanowiska porozrzucane są po całym kraju.

הועלה ב-יוני 11, 2021 12:41 אחה"צ על ידי kroolik kroolik

תצפיות

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

יוני 9, 2021 08:05 אחה"צ CEST

תיאור

dry weather, xeric site

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

יוני 9, 2021 07:52 אחה"צ CEST

תיאור

dry weather, xeric site

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

יוני 9, 2021 07:04 אחה"צ CEST

תיאור

another observation of the same site, flowering phase

תמונות/קולות

מתצפת.ת

kroolik

תאריך

יוני 9, 2021 07:16 אחה"צ CEST

תגובות

לא קיימות הערות בינתיים

הוספת תגובה

כניסה או הרשמה להוספת הערות